Home / Oscillators / VC-709-ECE-FAAN-100M000000
minImg
VC-709-ECE-FAAN-100M000000
Microchip Technology
Product No:
VC-709-ECE-FAAN-100M000000
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
LOW POWER DIFFERENTIAL XO +3.3 V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm)
Frequency Stability ±25ppm
Current - Supply (Max) 45mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series VC-709
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 6-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3.3V
Output LVPECL
Mfr Microchip Technology
Base Resonator Crystal
Frequency 100 MHz