VC0805K121R020
KEMET
Product No:
VC0805K121R020
Manufacturer:
KEMET
Description:
VARISTOR 33V 120A 0805
In Stock : 1662
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Varistor Voltage (Min) 29.7 V
Capacitance @ Frequency 290 pF @ 1 kHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Varistor Voltage (Max) 36.3 V
Series Automotive, AEC-Q200, VC
Energy 0.4J
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr KEMET
Maximum AC Volts 20 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 26 V
Current - Surge 120 A