VC13MA0160KBA
KYOCERA AVX
Product No:
VC13MA0160KBA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
VARISTOR 24.5V 400A 1210
In Stock : 610
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 22.05 V
Capacitance @ Frequency 1800 pF @ 1 kHz
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 24.5 V
Varistor Voltage (Max) 26.95 V
Series -
Energy 1.6J
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Maximum AC Volts 14 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 16 V
Current - Surge 400 A