Home / Oscillators / VCC1-1580-50M0000000
minImg
VCC1-1580-50M0000000
Microchip Technology
Product No:
VCC1-1580-50M0000000
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
VCC1-1580-50M0000000
User Guide
Operating Temperature -
Current - Supply (Disable) (Max) 30µA
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Frequency Stability -
Current - Supply (Max) 30mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series VCC1
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 1.8V ~ 5V
Output CMOS
Mfr Microchip Technology
Base Resonator Crystal
Frequency 50 MHz