VDRS05C140BSE
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
VDRS05C140BSE
Description:
VARISTOR 220V 400A DISC 7MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 198 V
Capacitance @ Frequency 120 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Varistor Voltage (Max) 242 V
Series VDRS
Energy 6.3J
Package / Case Disc 7mm
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Maximum AC Volts 140 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 180 V
Current - Surge 400 A