VDRS05C150BSE
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
VDRS05C150BSE
Description:
VARISTOR 240V 400A DISC 7MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 216 V
Capacitance @ Frequency 110 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Varistor Voltage (Max) 264 V
Series VDRS
Energy 7.1J
Package / Case Disc 7mm
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Maximum AC Volts 150 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 200 V
Current - Surge 400 A