VE17M00350K--
KYOCERA AVX
Product No:
VE17M00350K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
VARISTOR 56V 1KA DISC 17MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 50 V
Capacitance @ Frequency 3100 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 56 V
Varistor Voltage (Max) 62 V
Series -
Energy 8J
Package / Case Disc 17mm
Mfr KYOCERA AVX
Maximum AC Volts 35 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 45 V