VE24P06250K--
KYOCERA AVX
Product No:
VE24P06250K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
VARISTOR 1KV 7.5KA DISC 24MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 900 V
Capacitance @ Frequency 410 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 1 kV
Varistor Voltage (Max) 1.1 kV
Series -
Energy 560J
Package / Case Disc 24mm
Mfr KYOCERA AVX
Maximum AC Volts 625 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 825 V