VFM40-S24-C1
CUI Inc.
Product No:
VFM40-S24-C1
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 40W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 45°C (With Derating)
Applications -
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4.242 kV
Approval Agency CE, cURus, FCC, TUV
Minimum Load Required -
Voltage - Output 1 -
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Product Status Obsolete
Series VFM40 (40W)
Power (Watts) -
Type Open Frame
Efficiency -
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC