VGS-150B-48
CUI Inc.
Product No:
VGS-150B-48
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 154W
In Stock : 20
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 88%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output
Voltage - Input 88 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CB Scheme, EN, FCC, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 3.2 A
Series VGS-150B (150W)
Power (Watts) 154W