VHT10000M10
NTE Electronics, Inc
Product No:
VHT10000M10
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
In Stock : 183
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.417" (36.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series VHT
Package / Case Radial, Can
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 10000 µF