VHT1500M63
NTE Electronics, Inc
Product No:
VHT1500M63
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
In Stock : 912
Ext Price
  • 1
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.417" (36.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 1500 µF