VHT.22M50
NTE Electronics, Inc
Product No:
VHT.22M50
Description:
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
In Stock : 1378
Ext Price
  • 50
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 0.22 µF