VHT3300M25
NTE Electronics, Inc
Product No:
VHT3300M25
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
In Stock : 341
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series VHT
Package / Case Radial, Can
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 3300 µF