VIPER100ASPTR-E
STMicroelectronics
Product No:
VIPER100ASPTR-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
10-PowerSO
Description:
IC OFFLINE SW FLBACK 10POWERSO
User Guide
Operating Temperature -
Topology Flyback
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Breakdown 700V
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 10-PowerSO
Internal Switch(s) Yes
Control Features EN, Frequency Control, Soft Start
Series VIPER™
Power (Watts) 100 W
Fault Protection Current Limiting, Over Temperature
Package / Case PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Frequency - Switching Up to 200kHz
Voltage - Start Up 11 V
Mfr STMicroelectronics
Duty Cycle -
Output Isolation Isolated
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8V ~ 15V