Home / DC DC Converters / VIT028H3U600C002
minImg
VIT028H3U600C002
Vicor Corporation
Product No:
VIT028H3U600C002
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DCDC CNVRT 12V 3.3V 5V -12V 600W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 3.3V
Voltage - Output 3 5V
Voltage - Input (Max) 50V
Voltage - Output 4 -12V
Voltage - Isolation 500 V
Approval Agency -
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.63" L x 3.94" W x 0.95" H (168.5mm x 100.0mm x 24.2mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 40A, 20A, 30A, 1A
Number of Outputs 6
Voltage - Input (Min) 18V
Series VITA® 62 (600W)
Power (Watts) 600W
Type Enclosed, Conformal Coated
Efficiency 87.5%