Home / Ceramic Capacitors / VJ0201A560JXACW1BC
minImg
VJ0201A560JXACW1BC
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0201A560JXACW1BC
Description:
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 0201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Ratings -
Series VJ W1BC, 0201
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Mfr Vishay Vitramon
Capacitance 56 pF