Home / Ceramic Capacitors / VJ0402A151JXJPW1BC
minImg
VJ0402A151JXJPW1BC
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0402A151JXJPW1BC
Description:
CAP CER 150PF 16V C0G/NP0 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Ratings -
Series VJ W1BC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Vishay Vitramon
Capacitance 150 pF