Home / Ceramic Capacitors / VJ0603A561FXACW1BC
minImg
VJ0603A561FXACW1BC
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0603A561FXACW1BC
Description:
CAP CER 560PF 50V NP0 0603
In Stock : 856
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series VJ W1BC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.036" (0.92mm)
Mfr Vishay Vitramon
Capacitance 560 pF