Home / Ceramic Capacitors / VJ0805A0R5BXJPW1BC
minImg
VJ0805A0R5BXJPW1BC
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0805A0R5BXJPW1BC
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Description:
CAP CER 0.5PF 16V C0G/NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series VJ W1BC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Mfr Vishay Vitramon
Capacitance 0.5 pF