VLED40W-012
Thomas Research Products
Product No:
VLED40W-012
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 12V 3.5A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Approval Agency CE, cURus
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Product Status Obsolete
Weight 0.772 lb (350.17 g)
Current - Output (Max) 3.5A
Ratings IP66
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series VLED-40W
Power (Watts) 40 W
Type Constant Voltage
Efficiency 84%
Voltage - Output 12V