VLM100W-12
ERP Power, LLC
Product No:
VLM100W-12
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Description:
LED DRIVER CV 120-277VAC 12VDC
In Stock : 491
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 90°C
Voltage - Input (Max) 277VAC
Termination Style Wire Leads
Approval Agency CB, CE, cULus
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.39" L x 1.02" W x 0.75" H (137.0mm x 26.0mm x 19.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 8A
Ratings IP20
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 120VAC
Series VLM100 (96W)
Power (Watts) 96 W
Type Constant Voltage
Efficiency 93%
Voltage - Output 12V