VLM40E-12-T
ERP Power, LLC
Product No:
VLM40E-12-T
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Description:
LED DRVR CV AC/DC 12V 3.33A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 90°C
Voltage - Input (Max) 240VAC
Termination Style Terminal Block
Approval Agency CB, CE, cULus, FCC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.21" L x 0.83" W x 0.78" H (183.2mm x 21.0mm x 19.8mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 3.33A
Ratings IP20
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 220VAC
Series VLM40 (40W)
Power (Watts) 40 W
Type Constant Voltage
Efficiency 93%
Voltage - Output 12V