Home / Fixed Inductors / VLS252010ET-100M-CA
minImg
VLS252010ET-100M-CA
TDK Corporation
Product No:
VLS252010ET-100M-CA
Manufacturer:
TDK Corporation
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 10UH 550MA 854MOHM SMD
In Stock : 769
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 560mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 550 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 854mOhm Max
Inductance 10 µH