Home / Fixed Inductors / VLS252012ET-1R5N
minImg
VLS252012ET-1R5N
TDK Corporation
Product No:
VLS252012ET-1R5N
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.45A 126MOHM SM
In Stock : 2850
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.45 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 126mOhm Max
Inductance 1.5 µH