Home / Fixed Inductors / VLS4020CX-101M-H
minImg
VLS4020CX-101M-H
TDK Corporation
Product No:
VLS4020CX-101M-H
Manufacturer:
TDK Corporation
Package:
1616
Description:
INDUCTORS FOR POWER CIRCUITS, AU
In Stock : 1247
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 530mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 470 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1616
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 2.04Ohm Max
Inductance 100 µH