VMI-R012-1.0-U
Isabellenhuette USA
Product No:
VMI-R012-1.0-U
Manufacturer:
Isabellenhuette USA
Package:
0805
Description:
RES 0.012 OHM 1% 1/2W 0805
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Composition -
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings -
Resistance 12 mOhms
Series VMI
Power (Watts) 0.5W, 1/2W