VPP20-2800
Triad Magnetics
Product No:
VPP20-2800
Manufacturer:
Triad Magnetics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 56VA TH
In Stock : 183
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Center Tap No
Termination Style PC Pin
Height - Seated (Max) 46.02mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Voltage - Isolation 4000Vrms
Secondary Winding(s) Dual
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 76.20mm L x 63.50mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) Parallel 5.6A, Series 2.8A
Weight 1.7 lbs (771.1 g)
Primary Winding(s) Dual
Series PC Mount: World Series™
Type Laminated Core
Power - Max 56VA
Mfr Triad Magnetics
Package Box
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 10V, Series 20V