VPS10-13000-B
Triad Magnetics
Product No:
VPS10-13000-B
Manufacturer:
Triad Magnetics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 130VA CHAS MT
User Guide
Center Tap No
Termination Style Solder, Quick Connect
Height - Seated (Max) 85.73mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Voltage - Isolation 4000Vrms
Secondary Winding(s) Dual
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 71.37mm L x 68.33mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) Parallel 26A, Series 13A
Weight 4.1 lbs (1.9 kg)
Primary Winding(s) Dual
Series Chassis Mount: World Series™
Type Laminated Core
Power - Max 130VA
Mfr Triad Magnetics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 5V, Series 10V