VPT230-1090-B
Triad Magnetics
Product No:
VPT230-1090-B
Manufacturer:
Triad Magnetics
Description:
PWR XFMR TORO 250VA CHAS MT
User Guide
Center Tap No
Termination Style Wire Leads
Height - Seated (Max) 58.0mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Voltage - Isolation 4000Vrms
Secondary Winding(s) Dual
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 112.00mm Dia x 54.00mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) Parallel 2.18A, Series 1.09A
Weight 4.9 lbs (2.2 kg)
Primary Winding(s) Dual
Series Chassis Mount: World Series™
Type Toroidal
Power - Max 250VA
Mfr Triad Magnetics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 115V, Series 230V