VSBU-120C-48
CUI Inc.
Product No:
VSBU-120C-48
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 120W
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 82%
Mfr CUI Inc.
Features PFC
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4.242 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.32" H (127.0mm x 76.2mm x 33.5mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 2.5 A
Series VSBU-120C (120W)
Power (Watts) 120W