VSCP-2K0-18
CUI Inc.
Product No:
VSCP-2K0-18
Description:
AC/DC CONVERTER 18V 2000W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 65°C (With Derating)
Approval Agency CB, CE, cURus, TUVgs
Voltage - Output 1 18V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 13.07" L x 8.35" W x 4.88" H (332.0mm x 212.0mm x 123.9mm)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Current - Output 1 66 A
Series VSCP-2K0 (2000W)
Power (Watts) 2000W
Type Enclosed
Efficiency 86%
Mfr CUI Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 260 VAC