Home / Ceramic Capacitors / VY2102M29Y5VS6TV5
minImg
VY2102M29Y5VS6TV5
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
VY2102M29Y5VS6TV5
Description:
CAP CER 1000PF 300VAC Y5V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 300VAC
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.295" Dia (7.50mm)
Temperature Coefficient Y5V (F)
Capacitance 1000 pF