Home / Ceramic Capacitors / VY2152M31Y5US6UV0
minImg
VY2152M31Y5US6UV0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
VY2152M31Y5US6UV0
Description:
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 440VAC
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Temperature Coefficient Y5U (E)
Product Status Active
Ratings X1, Y2
Series VY2
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1500 pF