W78E378A10PL
Nuvoton Technology Corporation
Product No:
W78E378A10PL
Package:
44-PLCC (16.59x16.59)
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor 80C31
Speed 10MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 576 x 8
Number of I/O 25
Peripherals LVD, POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series W78
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Core Size 8-Bit
Mfr Nuvoton Technology Corporation
Connectivity EBI/EMI, Serial Port
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Data Converters A/D 7x8b; D/A 11x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V