W79E548A40PL
Nuvoton Technology Corporation
Product No:
W79E548A40PL
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68PLCC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor 8052
Speed 40MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1.25K x 8
Number of I/O 60
Peripherals POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series W79
Package / Case 68-PLCC
Core Size 8-Bit
Mfr Nuvoton Technology Corporation
Connectivity EBI/EMI, Serial Port
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V