XC6201P222DR-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC6201P222DR-G
Package:
6-USPB (1.8x2)
Description:
IC REG LINEAR 2.2V 250MA 6USPB
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
PSRR -
Voltage - Input (Max) 10V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 250mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-USPB (1.8x2)
Control Features -
Series -
Package / Case 6-WFDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.2V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 200mA