XC6201P522MR-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC6201P522MR-G
Package:
SOT-25-5
Description:
IC REG LINEAR 5.2V 250MA SOT25
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
PSRR -
Voltage - Input (Max) 10V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 250mA
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-25-5
Control Features -
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.2V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 200mA