XC6205F11ADR-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC6205F11ADR-G
Package:
6-USPB (1.8x2)
Description:
IC REG LINEAR 1.15V 270MA 6USPB
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
PSRR 65dB (10kHz)
Voltage - Input (Max) 10V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 270mA
Product Status Active
Supplier Device Package 6-USPB (1.8x2)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-WFDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.15V
Voltage Dropout (Max) 1.1V @ 100mA