XCKN2518P20
Schneider Electric
Product No:
XCKN2518P20
Manufacturer:
Schneider Electric
Description:
1NO1NC SL CE ISO20 THERMOPLST RO
User Guide
Operating Position -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Release Force -
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Side Rotary, Roller
Current Rating (Amps) 3A (AC), 100mA (DC)
Circuit DPST-NO/NC
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Active
Series XC
Voltage Rating - DC 250 V
Switch Function On-Mom, Off-Mom
Operating Force -
Overtravel -
Voltage Rating - AC 240 V