XLMDK12D14V
SunLED
Product No:
XLMDK12D14V
Manufacturer:
SunLED
Package:
T-1 3/4 (5mm)
Description:
LED RED DIFFUSED T-1 3/4 T/H
User Guide
Wavelength - Dominant 630nm
Configuration Standard
Lens Transparency Diffused
Viewing Angle 30°
Color Red
Current - Test 14mA
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension -
Millicandela Rating 98mcd
Product Status Active
Height (Max) 8.60mm
Supplier Device Package T-1 3/4 (5mm)
Lens Style Round with Domed Top
Series -
Package / Case Radial
Mfr SunLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 14V
Features -
Lens Color Red
Wavelength - Peak 645nm
Package Bulk
Lens Size 5mm, T-1 3/4