107BPA100M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Produkt-Nr.:
107BPA100M
Beschreibung:
CAP ALUM 100UF 20% 100V AXIAL
Benutzer handbuch
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia x 1.339" L (16.00mm x 34.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.658Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series BPA
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 785 mA @ 50 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 100 µF