108CKR025M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Produkt-Nr.:
108CKR025M
Beschreibung:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.15 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 232mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series CKR
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.61 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1000 µF