109CKS016MQY
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Produkt-Nr.:
109CKS016MQY
Beschreibung:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.49 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 56mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series CKS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 4.886 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 10000 µF