158KXM016M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Produkt-Nr.:
158KXM016M
Beschreibung:
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.416 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 176.8mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series KXM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.36 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1500 µF
Package Bulk
Impedance 53 mOhms