158LBB100M2BE
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Produkt-Nr.:
158LBB100M2BE
Beschreibung:
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.41 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 165.786mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series LBB
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.0125 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1500 µF