229LBA016M2BH
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Produkt-Nr.:
229LBA016M2BH
Beschreibung:
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5.23 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 37.68mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series LBA
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 6.5375 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 22000 µF