278KXM025M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Produkt-Nr.:
278KXM025M
Beschreibung:
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.25 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 86mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series KXM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 2700 µF
Package Bulk
Impedance 43 mOhms