336CKS250M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Produkt-Nr.:
336CKS250M
Beschreibung:
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 260 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 10.048Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series CKS
Package / Case Radial, Can
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 33 µF