339LBA016M2ED
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Produkt-Nr.:
339LBA016M2ED
Beschreibung:
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5.15 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 25.12mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series LBA
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 6.4375 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 33000 µF